سنسوره در صنعت

‌‌#نکات_آموزشی
#سنسور_دما

در پروژه های صنعتی همواره شرایط محیطی از عوامل مهم و تاثیر گذار است که می بایست در نظر گرفته شود. یکی از مهم ترین عوامل در این زمینه بی شک، دما می باشد.
برای اندازه گیری دما از سنسورهای ویژه ای استفاده می گردد که در اصطلاح به سنسورهای دما معروف هستند.

انواع سنسور دما :

سنسور حرارتی #تماسی

سنسور حرارتی #غیر_تماسی

سنسور حرارتی تماسی:
سنسورهای تماسی برای اندازه گیری دما را می توان به دو دسته کلی تقسیم بندی نمود.

– ترموکوپل (TC)
– آر تی دی (RTD)

#ترموکوپل:

ترموکوپل شامل دو فلز غیرهم نام  است که این فلزات ضریب های انتقال دمایی متقاوتی با هم دارند و با توجه به این ویژگی زمانی که گرما را حس می کنند، رفتار های متفاوتی از خود نشان می دهند که باعث ایجاد ولتاژ بین دو فلز می گردد. این اختلاف ولتاژ بیان کننده میزان دما است. با توجه به اینکه از چه فلزاتی برای ساخت ترموکوپل استفاده شده است؛

دسته های مختلفی از ترموکوپل ها وجود دارد که از مهترین انواع ترموکوپل ها می توان به ترموکوپل نوع J , K ,T , E , … اشاره نمود.
سنسورهای دمای ترموکوپلی بسیار دقیق بوده و دقت آن در حدود یک درجه سانتی گراد است.
ترموکوپل ها محدوده دمایی خاص خود را دارند که این محدوده بیان کننده بازه دمایی است که ترموکوپل می تواند اندازه گیری دما را به نحو احسن انجام دهد. با توجه به محدوده های دمایی مختلف، ترموکوپل ها انواع مختلفی دارند که هر یک قیمت های متفاوتی دارند.

سنسور دمایی #آر_تی_دی (RTD):

RESISTANCE TEMPERATURE DETECTOR

که به اختصار RTD نامیده می شود یک کنترل کننده دما با استفاده از مقاومت است. در این سنسورها از یک مقاومت متغیر با دما استفاده می گردد که با استفاده از تغییر مقاومت بتوان به میزان تغییر دما پی برد.
به صورت کلی می توان RTD ها را به دسته های ۲سیمه ، ۳ سیمه و ۴ سیمه تقسیم بندی نمود. مدل های ۴ سیمه دارای قیمت بالا و مدل های ۲ سیمه دقت پایینی دارند و از این رو در صنعت بیشتر از RTD های ۳ سیمه استفاده می گردد.
سنسورهای RTD نسبت به سنسورهای ترموکوپل سنسورهای دقیق تری هستند و دقتی در حدود ۰٫۱ درجه سانتی گراد دارند و همچنین زمان پاسخ گویی سریع تری دارند. از معروف ترین سنسورهای RTD می توان به سنسورها PT100 ، PT1000 و NTC اشاره نمود.

مطالب مرتبط:  روش محاسبه هزینه برق مصرفی

کانال شاختا
🆔 @shakhta_channel

اشتراک گزاری

مطالب مرتبط

0 Comments

No Comment.